Skočit na obsah Jaroměř a Josefov

Město Jaroměř

Pevnost Josefov

Muzea

Turistické informace

Výlety do okolí


Penzion Slunečnice
Cena od: 350 Kč os./noc
Hotel Tommy-congress&relax center
Cena od: 750 Kč os./noc
Penzion Rozálie
Cena od: 398 Kč os./noc
Hotel Zimní stadion Náchod
Cena od: 310 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že vstupní branou do NP České Švýcarsko je malebná obec Hřensko? Můžete se odsud vydat na proslulou Pravčickou bránu, nebo si užít projížďku na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.Co můžeme obdivovat i dnes

Jaroměřské náměstí ČSA, usazené v meandru řeky Labe, je nejkrásnější v podvečerním sluníčku a v pohledu od západu k východu. Obepíná jej podloubí, které poskytne návštěvníkovy chladivý stín v horkém dni a přístřeší v nečase. Domy jsou natřeny příjemně pastelovými odstíny a mezi nimi vyniká původně renesanční radnice.

Kostel sv. MikulášeZajímavý je chrám sv. Mikuláše, který stojí v místech dřívějšího hradu. (Na některých internetových mapách jej najdete právě pod značkou hradu.) Hlavní oltář vytvořil zdejší rodák M. Krupka v roce 1772, inspiroval se dílem Matyáše Bernarda Brauna, který má s tímto krajem hodně společného. Kostel působí zepředu celkem nenápadně. Přespolnímu návštěvníkovi padne do oka spíše Zvonice. Když skrz ní projdete, dostanete se ke kostelu z boku a odtud je teprve vidět, že nejde o žádnou kapličku, ale o opravdu mohutnou a úctyhodnou stavbu. Na Zvonici upoutá i socha sv. Václava na koni, u jehož nohou klečí muž. Malé náměstíčko na konci „velkého“ náměstí ČSA (hlavní náměstí, kde nalezte i Turistické informační centrum) uzavírá budova děkanství. V 18. století nahradila staré dřevěné děkanství, které vyhořelo.

Děkanství Pohled od zvonice Náměstí ČSA

Milovníci baroka si v Jaroměři přijdou rozhodně na své, obzvlášť obdivovatelé Matyáše Bernarda Brauna. Přímo na námětí ČSA stojí mariánský sloup, jehož je jmenovaný sochař spolutvůrcem. Vznikl za přispění Ř. Thényho a J. Pacáka. Braunovi je připisován i náhrobek, který vytvořil pro matku své manželky, jaroměřskou rodačku, Annu Miseliusovou. Plastika představuje postavu plačící ženy v životní velikosti. Kde ji hledat? Na jaroměřské hřbitově. A pokud Vám nebudou stačit tato dvě díla, vydejte se do nedalekého Kuksu.